sreda, 20. julij 2016

Fotografija po moje

Danes pa malo drugačna objava, in sicer o tem, kako jaz fotkam svoje voščilnice. Tako na dolgo in široko sem se razpisala, upam da se bo sploh kateri dalo brat :)  Dobila sem kar nekaj vprašanj, kako se lotim zadeve in sem se odločila, da delim z vami moje izkušnje. Da ne bo pomote, nimam se za nobenega profi fotografa, tako, da so mogoče moje iznajdbe morda napačne in skregane s fotografsko logiko, a zaenkrat sem glede na moje znanje zadovoljna s končnim izdelkom. Vsak dan ugotovim in se naučim kaj novega.

OK, pa gremo od začetka... Zelo rada imam lepe fotografije in sem se vedno spraševala kako priti do njih. Kjerkoli sem bila, je bil fotoaparat z mano, seveda tist majhen digitalen, a niso bile slike takšne kot sem si jaz želela. Pač seveda nimaš nobenega znanja, kot to, da prižgeš fotoaparat in stisneš gumb, da slikaš. Potem sem malo začela raziskovati in odkrila DSLR aparate. O ja, sem si mislila, zagotovo je boljši od digitalnega in dela super fotke. Takoj začnem gnjaviti doma, da bi jaz to imela...no ja, trajalo je kar nekaj let, da sem si ga kupila. Potem pa mi ati namigne, da njegov prijatelj prodaja rabljenega Nikona D90 z kit objektivom + telefoto objektivom. Bil je celo tako prijazen, da mi ga je dal za 1 mesec na probo, če bi to res bilo zame. Jaaaa, valda jaz sem navdušena, plačam in Nikon je bil moj. 

No, potem pa prva kriza...waaaa kaj si nor pa to je tolko nastavitev, da se jih ne bom nikoli naučilaaaa. Ampak, če imaš res interes in te zadeva zanima se da vse izpeljati. Naj pa povem, da ko sem ga dobila, še nisem izdelovala voščilnic, no vedno sem nekaj ustvarjala ampak bolj simpl varjante (beri: nisem še vedela za sizzix...). Pač slikam vedno na avtomatiki fotke so lepe in to je to. Kasneje pa sem začela slikati voščilnice, seveda nisem vedela kako in kaj, še vedno avtomatika, niti nisem polagala pozornosti na pravo svetlobo (beri: Voščilnica narejena zvečer in tudi takoj slikana pri luči - obup, danes tega nebi naredila nikoliii). Potem pa se odločim, da se želim res naučit slikat, tako da slika pritegne oko, pregledam knjige, "pojem cel youtube". Testiram različne nastavitve, ne gre in ne gre, sence me motijo...Časa veliko nisem imela, da bi se res lahko totalno poglobila v zadevo, tako da sem počasi s tedni in meseci prišla do tu kjer sem, da razumem osnove svojega aparata, kako ga moram nastaviti, da dobim željen efekt, da sem trenutno zadovoljna in načeloma ne rabim kaj veliko obdelati slike v postprodukciji, razen takrat, ko se mudi slikati voščilnico in ni prave svetlobe.

Za svoje fotkanje uporabljam:
  • DSLR Nikon D90
  • Foam board (ne vem kako je po slovensko, ni stiropor ampak neka debelejša bela mat pena, ki mislim, da se uporablja za modelarska letala - nimam pojma kje se kupi, ko sem atiju začela razlagati, da rabim belo peno za odbojnik pri fotkanju je točno to privlekel iz svojega brloga - ja naš ati ima pač vse kar js rabim že doma - isto se mi je zgodilo, ko sem prvič kupila embosing prah in valda mislila, da ga bom stopila s fenom :) razočarana poiščem atija v delavnici, ej a maš ti kaj takega, da piha vroče, da bi jaz ta prah stopila? Evo ti privleče neko ogromno grelno pištolo, jupi funkcionira in jo uporabljam še danes, pa sem prihranila 20€ za podganco)
  • Dodatki:
      • plastična rožica iz Tedija, 
      • sequinčki, 
      • pripomočki in barvne blazinice, ki jih uporabim pri izdelavi voščilnice.
Moja pravila, ki se jih skušam vedno držati:

1. Slikam vedno ob dnevni svetlobi, če je le mogoče. Imam pa s tem pravilom gromozanske težave pozimi. V službi sem od 10-18, ko pridem iz službe je tema, pred službo pa tudi še ni najboljša svetloba. Tako, da sem pozimi nestrpno čakala na vikende, da sem lahko izdelke fotkala. Sedaj, ko je poletje vedno slikam zjutraj pred službo, ampak ne smem predolgo spati, saj slikam pri vzhodnem oknu. Tako, da idealno mi je od 6-7 zjutraj, predno mi začnejo skozi okno sekati direkt sončni žarki. 

2. Slikam vedno s stojalom in s samosprožilcem na 2 sekundi zamika. Tako se lahko poigram z nastavitvami aparata. Zagotovo naredim 2-3 fotke, da ugotovim tisto pravo nastavitev za trenutno svetlobo. S samosprožilcem pa zagotovim, da se ima čas fotoaparat umiriti, kajti ko pritisneš gumb za slikanje malo zatreseš aparat, kljub temu da je na stojalu.

3. Uporabljam odbojnik, da čimbolj "razbijem" sence. Da ga imam čas naštimati pravilno pa mi zagotovalja tudi samosprožilec - 2s je ravno dovolj časa. Več o odbojniku pa v nadaljevanju.

Tole je moj "fotografski studio" vedno pripravljen, da samo postavim voščilnico, dodatke in slikam.  Slika prikazuje pogled z mojega ustvarjalnega stola, lahko si predstavljate samo vstanem, naštimam voščilnico in škljoc :) V eno košaro romajo pravkar nastale voščilnice, ki čakajo na svoj fotošuting, zraven imam rožice in sequinčke. Ob regalu pa še foam board.


Okno in balkonska vrata imam na vzhodni strani, ne vem točno če je vzhodna stran tista, ki se priporoča za fotkanje. Ampak meni je najlažje, kar v svoji ustvarjalni sobi vse narediti, da ne selim cele opreme v druge prostore, ker niti nimam časa. Zato sem si pred balkonska vrata postavila predalnik na kolesih iz Ikee (da ga lahko umaknem, če je potrebno, tako in tako pa ne hodim na balkon zato me ne moti, da se vrata ne odprejo do konca).

Totalno mi je všeč leseno ozadje in sem se komaj dokopala do ene velike pole iz Rayherja, zato se moram zahvaliti Poloni, ki mi jo je prinesla, kajti na spletu je nekaj časa niso imeli, ona pa je bila tako prijazna, da se je spomnila name, ko je šopingirala v Rayherju. Ta pola je vedno na tem predalniku (pod njo se sicer skrivajo še druge barvne pole, ker so tako velike, da jih drugam trenutno ne morem pospraviti in pa takoj imam pri roki papir, če želim drugo barvo za ozadje).



Pred predalnikom pa imam vedno pripravljen fotoaparat na stojalu. Včasih sem kot odbojnik za razbijanje sence uporabljala kar DIY varjanto alufoljo prilepljeno na en karton. A me je blazno motilo, ker se je videl tisti odsev oz. zajček kot otroci radi rečejo. Saj veste kaj mislim? No, potem sem odkrila tale foam board. Če želite v kader poleg voščilnice postaviti tudi kakšen dodatek kot je cvetje, barvne blazinice, škarje..itd.. karkoli, da naredite sliko zanimivo, potem se bodo vedno pojavile sence. Z odbojnikom pa se dajo te sence tako super "odstraniti" samo pravilno ga je potrebno postaviti. Torej okno - voščilnica oz. naš kader - odbojnik. Odlična zadeva, res vam priporočam, da si nabavite, če želite razbiti sence. Za lažje razumevanje kako uporabljam ta "odbojnik" prilagam sliko, svetloba prihaja iz desne strani skozi okno. Moj odbojnik je precej velik, lahko si ga razrežete, jaz ga včasih potrebujem za večja zadeve, zato sem ga kar pustila tako velikega.


Upam, da je razumljivo? 
Še slika iz drugega zornega kota. Namenoma sem slikala tako, da se vidijo črte od žaluzij kjer sijejo sončni žarki, da si predstavljate kje prihaja svetloba.


Tako nekako jaz izpeljem svoje fotkanje. Vedno tudi preverim fotke v programih za popravljanje, če jih je potrebno kaj posvetliti, kajti rada imam svetle fotografije. Se mi zdi, da potegnejo največ ven iz izdelka. Prosim, ne mislite sedaj, da za dobre fotke potrebujete tako drag fotoaparat! Nikakor NE! Meni pač fotografija leži na srcu, me zanima, želim se naučiti narediti top fotke nasploh, ne samo voščilnic. Vem, da veliko znanih američank, ki izdelujejo voščilnice, slikajo s svojimi telefoni, pa to sploh ni opaziti. Pravijo, da na koncu itaq ljudi zanima voščilnica, ne pa kakšna je fotografija. Pomembno je res to, da je telefon oz. digitalni fotoaparat pri miru, da je slika ostra: na stojalu (če nimate stojala podstavite kakšne knjige ali kaj drugega). Današnja tehnologija je tako daleč, da lahko na telefonu nastavite sprožilec in s tem zagotovite, da je telefon res primiru. Če je potrebno pa imajo sedaj telefoni tudi funkcije, da lahko slike posvetlite, povečate kontrast. Z zelo majhnim budgetom lahko ustvarite vrhunske fotke. 

Zagotovo pa bi nam lahko kaj več povedala tudi Vladka, ona je pa res prava mojstrica fotkanja voščilnic - njene postavitve in fotke so božanske <3

Za konec pa vam pokažem eno primerjavo slikanja zvečer in zjutraj (ta teden). Prva slika je slikano zvečer nekje 19.30. Slika ni nič obdelana, vleče nekaj na modro in temna je. Da fotka ni obdelana v programu, lahko opazite tudi potem, da ni gor vodnega žiga.























Naslednja slika je dejansko zgornja, obdelana v programu, prav pošteno sem se namatrala, da sem se znebila modrega tona. Ampak nisem čisto zadovoljna z njo, nisem še toliko vešča te obdelave s programi in pa čisto preveč časa vzame. Je hitreje če se potrudiš in iz prve narediš dobro fotko :) Boste videle zakaj nisem z njo zadovoljna, ko jo boste primerjale s tretjo sliko. Ampak Tamara je bila tako neučakana, da je takoj želela deliti voščilnice s svetom ;)


Spodnja pa je slikana zjutraj ob pravi svetlobi in ni potrebovala nič obdelave, samo vodni žig sem dodala. 

Upam, da je moja objava odgovorila na vaša vprašanja in poročajte, če ste testirale moj način. Če pa katero še kaj zanima me naj pocuka za rokav v komentarju. Aja slike so tokrat posnete s telefonom, da imate predstavo kje je fotoaparat :)


11.4.2017  UPDATE

Tako, sedaj imam končno podatke kaj točno uporabljam za odbojnik. Imenuje se DEPRON - in naj bi bil boljši, kvalitetnejši stiropor. Zadeva se uporablja za modelarska letala (kot sem že zgoraj omenila). Dobi se v modelarskih trgovinah. Moj je bil kupljen v LJ trgovina Mladi Tehnik v BTC že neki časa nazaj, ne vem pa, če še obstaja :)

Bodite lepo,
Tamara

13 komentarjev:

  1. Sem prebrala tvojo objavo od prve do zadnje besede. Hvala za nasvete. Najbolj od vsega vidim, da še potrebujem odbojnik, ostalo že nekako prakticiram, predvsem fotografiranje pri dnevni svetlobi. S tem se totalno strinjam!
    Lp

    OdgovoriIzbriši
  2. Prebrano od A do Ž :) Hvala, ker si svoje izkušnje in svoj način fotografiranja delila z nami. Zelo koristno in uporabno. Zdaj pa hitro na lov za foam boardom :)

    OdgovoriIzbriši
  3. Super objava, polna koristnih nasvetov ... sedaj mi manjka samo še fotoaparat, pa stojalo ...

    OdgovoriIzbriši
  4. Mislim, da si odlično vse povedala in povzela vse najbolj pomembne aspekte fotografiranja izdelkov. Priznam, da je takšna objava že dolgo na moji listi, ampak enostvano ne pridem, da bi jo izpeljala. Sedaj pa ti si velik delež moje naloge že opravila in to me zelo veseli :) Sama fotografiram prav tako kot ti, s tem da nimam te sreče, da bi imela en kotiček samo za fotografiranje. Tako si moram to vedno znova pripravljati. Tudi sama vedno znova poudarjam, da je najpomembneje to, da se fotografira pri naravni svetlobi. Pozimi je to vsekakor težje in tudi jaz se znajdem tako, da fotografiram kampanjsko čez vikende. Z DSLR fotoaparati se da vsekakor dobiti dobre rezultate tudi v slabi svetlobi, z ostalimi pa je to nekoliko težje. Sama sem si pred kratkim nabavila novi objektiv 50mm 1:4, ki je najbolj primeren za fotografiranje izdelkov in res sem navdušena nad njim. Lepo si prikazala primerjavo med fotografijami, ki so nastale v različnih pogojih in kako izgleda, ko jo obdelaš. In tvoje fotografije so meni zelo všeč in krasno znaš vkomponirat pripomočke na njih. Kar se tiče slikanja s telefoni, se danes že ogromna da in na blogu praktično ni opaziti razlike. Vendar si omejen že pri fotografiranju iz raznih strani. Me pa vse bolj to tudi zanima, moram priznati. Ja, za odbojnik pa sama kar uporabljam pokrov škatle v kateri imam dodatke za fotografiranje in je bele barve. Ampak tvoj je še boljši, ker je tudi večji. Mislim pa, da se take plošče dobijo celo v kakšni ustvarjalni trgovini. Vsaj A4 velikost sem jaz kupila v Rayherju. Hvala ti za to izčrpno objavo in zagotovo bodo marsikateri ustavrjalki zelo v pomoč.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Hvala Vladka! Jaz sem žrtvovala en kotiček v moji sobici, ker enostavno včasih ni bilo časa za fotkanje in sem potrebovala eno rešitev, da lahko na hitro opravim :) Tudi na moji listi želja je en objektiv 50mm 1:4, res je razlika v globini proti sedaj ko imam 4.6. Malo bi se morala poigrati še z belino v nastavitvah, da verjetno nebi na modro vlekla slika ob slabi svetlobi.

      Izbriši
    2. Tak kotiček je res zlata vreden. Kar se tiče beline jaz ponavadi prestavljam iz nastavitve sonca na oblačno. Slednje ponavadi da bolj mehko svetlobo. Jaz to nastavitev uporabim tudi kadar je sončno, vendar mi sonce ne sveti direktno. Kar bi po moje zjutraj, ko ti fotografiraš, bilo tudi super. Preizkusi. Jaz ponavadi najprej naredim eno z eno nastavitvijo in drugo z drugo in vidim, kaj mi v dani svetlobi bolj ustreza.

      Izbriši
    3. Res je, kar pozabljam na tole nastavitev beline, si bom en post it nalepila nad "studio" da ne pozabim testirati :)

      Izbriši
  5. Super objava in hvala za vse koristne nasvete, ki si jih delila z nami. Meni kar zmanjkuje časa, da bi se uspela lotit in nagruntala vse "trike". Upam, da mi do jeseni uspe in takrat se bom zagotovo vrnila k temule zapisu. Stojalo za fotoaparat je že nekaj časa na mojem nakupovalnem seznamu, še tole peno moram dobit in poiskat en takle fiksen kotiček v stanovanju, kjer bo dobra svetloba. Ker imam z iskanje le-te vedno težave.

    OdgovoriIzbriši
  6. Super objava, res si se potrudila in marsikateri ustvarjalki olajšala delo. Sama imam ustvarjalno sobico na zahodni strani tako da se vedno prestavljam po stanovanju, da dobim še zadovoljivo fotografijo. Me pa zanima kako je s temi objektivi? Sama bolj malo fotografiram in sem v tem totalni amater, imam en super fotoaparat vendar bi si želela kupit dodaten objektiv pa ne vem točno kaj in kako. Vsaka informacija bi mi bila super. Všeč so mi fotografije, ki imajo zamegljeno ozadje, kako lahko to nastaviš? Hvala.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Hvala! Ce zelis zamegljeno ozadje mores f-vrednost nastaviti na najnizjo ki jo objektiv dopusca. Na mojem osnovnem objektivu je to f4.6. Imam pa na listi zelja objektiv, ki ima vrednost f1.4 kar je res najboljse kar lahko imas za slikanje izdelkov kot so voscilnice. Je pa to cenovno cca 400€ za nov objektiv. Seveda pa jaz vse slikam v M - manual mode, kjer vse nastavitve lahko nastimam sama. Bom ob priliki napisala se eno bolj tehnicno objavo glede fotkanja pa mogoce primere slik in zraven osnovne nastavitve za tiste, ki imate dslr aparate. Sem pa res potrebovala nekaj casa da sem pogruntala osnovne nastavitve ( iso, f- vrednost in hitrost zaklopa) kako so si med sebaj odvisne. Je pa res da je tu treba res veliko vaje in probavanja razlicnih nastavitev predno ti je zadeva jasna.

      Izbriši
    2. Oh, lepo si napisala. Hvala. Komaj čakam nov post.

      Izbriši
  7. Hvala za tako izčrpen zapis. Veliko novega sem izvedela. :-)

    OdgovoriIzbriši
  8. Dodajam še to: podobno ploščo kot jo imaš ti za odbojnik, sem našla v Bead.si: http://www.bead.si/bela-kapa-plosca-3mm-70x100cm-18245 Imajo različne debeline in velikosti. Meni zadostuje format A3.

    OdgovoriIzbriši